Ślubne FAQ – wiesz, zanim zapytasz

Ile zdjęć otrzymamy? Czy otrzymamy wszystkie zdjęcia na dodatkowej płycie, nawet te nie obrobione?
Oddaję przynajmniej 400 zdjęć. Nie oddaję wszystkich – po to dokonuję selekcji i edycji zdjęć, żeby całościowo wyglądało to jak najlepiej.

Czy kręcisz filmy?
Zajmuję się tylko fotografią.

Jaki jest rozmiar zdjęć ślubnych?
Daję dwie wersje zdjęć: duże, przystosowane do odbitek (nawet dużych) oraz do publikacji w internecie (zrezygnowałem ze znaku wodnego, można również wykonać z nich odbitki w formacie do 18×13 cm)

Jak wygląda obróbka zdjęć ślubnych?
Profiluję zdjęcia pod kątem wiernego oddania kolorystyki, w razie potrzeby i jeśli to pasuje do kadru, pozwalam sobie na bardziej odważną edycję.

Kiedy zarezerwować termin?
Nie ma reguły – czasem dwa lata wcześniej mogę mieć dany termin zajęty, a czasem wolny  gdy zapytasz tydzień wcześniej.

Kiedy najlepiej wykonać zdjęcia w plenerze? Jak długo trwa plener ślubny? Jak wygląda to od strony organizacyjnej?
Najlepiej zdjęcia wykonać jak najszybciej (oczywiście jest to kwestia ustalenia, ponieważ przeważnie obie strony pracują). Plener trwa zależnie od wyboru miejsca – jeśli Para Młoda życzy sobie wyłącznie zdjęcia w ogrodzie przy lokalu weselnym, to taki plener może trwać pół godziny, jeśli sesja ma obejmować np. zdjęcia z Krynicy-Zdroju (zawierając wszystkie najciekawsze miejsca), to może trwać nawet 4 godziny. Para Młoda powinna zorganizować transport, ewentualnie pokryć koszta podróży. Jeśli decydujecie się na plener zagraniczny, to również na Was spoczywa pokrycie kosztów podróży, noclegów i wstępów tam gdzie jest to konieczne.

Jak wygląda kwestia fotografowania w kościele?
W kościele można robić zdjęcia o ile nie ma zakazu. Inna sprawa, to fotografowanie uroczystości religijnych – tutaj należy posiadać odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu kursu (posiadam – do wglądu u mnie).

Jak długo trzeba czekać na gotowe zdjęcia ślubne?
Dużo zależy od sesji – jeśli odbywa się odpowiednio szybko, to i zdjęcia będą szybciej, zazwyczaj na obróbkę zdjęć potrzebuję kilku dni, kilka dni również potrzebuję na wykonanie przez firmę opakowań na DVD i pendrive) (na okładce których znajdują się zdjęcia z sesji plenerowej). Wtedy mogę oddać Wam zdjęcia, które następnie wybierzecie do albumu.

Czy płacimy za twój dojazd?
Do pewnych odległości nie, jeśli ceremonia i wesele odbywa się w większej odległości od mojego miejsca zamieszkania, ustalam (na podstawie hipotetycznie pokonanej trasy) dopłatę, która pokrywa część kosztów dojazdu. Zapewnienie transportu lub pokrycie kosztów przejazdu na sesję plenerową w innym dniu niż dzień ślubu również spoczywa na Was.

Czy posiadasz sprzęt zastępczy?
Tak, posiadam.

Masz asystenta?
Zazwyczaj pracuję sam, ale jeśli wesele jest duże, to, nie ukrywam, potrzebny będzie drugi fotograf, który np. będzie wykonywał zdjęcia grupowe lub z innej perspektywy realizował reportaż.