Uncategorized

Odbitki i wydruki

Witajcie 🙂

Zamówiłem cztery komplety odbitek z identycznych zdjęć. Wszystko po to, żeby pokazać Wam różnicę oraz dać wybór w zależności od Waszych upodobań. Najpierw należy rozróżnić użyte pojęcia naświetlanie wydruk. Pierwsza metoda polega na wypaleniu wiązką trójkolorowego lasera obrazu na papierze światłoczułym (taka współczesna wersja klasycznego wywołania. Druga to wykonanie odbitki na profesjonalnej drukującej w technologii atramentowej.

Proponuję Wam kilka rodzajów albumów. Każdy z nich korzysta z opisanych poniżej technologii – wybranych lub wszystkich. Pierwszy z nich, to tradycyjny album na zdjęcia wklejane (tutaj wykorzystuję wszystkie). Następnie mamy fotoalbum z naklejanymi na karton rozkładówkami, czyli po prostu wielkimi naświetlanymi odbitkami w formacie 60×30 cm. Fotoksiążka premium jest drukowana na atramentowym urządzeniu.

Każde z tych urządzeń może nanosić obraz na różnym rodzaju papieru. Postanowiłem wybrać cztery: po dwa dla każdej technologii: dla wydruku papier matowy i błyszczący, dla odbitek papier jedwabny i metaliczny (inaczej zwany perłowym). Każdy z nich ma swoje zalety (ciężko mówić o wadach, raczej mogą one wynikać ze źle przygotowanych zdjęć).

papiery2

Powyżej widzicie ułożone obok siebie wszystkie cztery różne zdjęcia w ujęciu z góry. Różnice są praktycznie niezauważalne. Jednak wystarczy zmienić nieco kąt widzenia i wszystko zaczyna wyglądać inaczej – popatrzcie na odbicia światła na papierze (specjalnie ustawiłem lampę tak, żeby tworzyła te odbicia).

papiery3

papiery

Zastosowane technologie i papiery dają minimalne różnice w kolorystyce. Np papier metaliczny dużo bardziej „świeci się” od wydruku na błyszczącym papierze, co pokazuje poniższe zdjęcie, ma w mocniejszym świetle bardziej zielonkawo-żółty .

gloss_DL_Metallic

Również porównanie papierów matowych pokazuje różnice między nimi. Odbitka naświetlana ma dużo bardziej wyrazistą fakturę. Ten typ papieru i technologii nadaje się dobrze do zdjęć, które mogą być troszkę gorszej jakości – np. z telefonu. Oba papiery matowe są dobre do odbitek, które będziemy przeglądać trzymając je bezpośrednio w dłoniach – są naprawdę odporne na dotyk 🙂 Faktura papieru użytego do wydruków jest bardziej ziarnista, a w papierze światłoczułym mamy bardziej uporządkowaną strukturę.

mat_DL_jedwab

Podsumowując – ciężko jest wybrać ten idealny papier, ponieważ każdy lubi coś innego. Ja osobiście jestem zwolennikiem papieru jedwabistego, chociaż wydruk na papierze błyszczącym kusi swoją głęboką czernią i kontrastem 🙂